2021-09-15

Dlaczego skóra jest odwodniona – objawy i skutki odwodnienia

Budowa skóry i jej funkcje

Aby odpowiednio pielęgnować skórę i zachować ją w zdrowej kondycji jak najdłużej należy poznać jej budowę oraz funkcje.

Skóra jest to najcięższy organ ciała, waży ok. 3 kg i ma powierzchnię ok. 2 m2, który ma za zadanie bronić przed szkodliwym wpływem środowiska, promieniami UV, zimnem i chorobotwórczymi drobnoustrojami.

Skóra, która szczelnie Cię otula składa się z tkanki podskórnej, skóry właściwej oraz naskórka.

Tkanka podskórna składa się ze zrazików tłuszczowych, które są przedzielone zbitą tkanką łączną włóknistą. W przestrzeniach międzyzrazikowych znajdują się również gruczoły potowe, naczynia krwionośne i włókna nerwowe. Tkanka podskórna pełni rolę podporową, termoizolacyjną, chroni przed urazami mechanicznymi oraz stanowi magazyn energetyczny organizmu.

Skóra właściwa – składa się z tkanki tłuszczowej i łącznej oraz zawiera naczynia krwionośne, zakończenia nerwowe i przydatki skóry. Zbudowana jest z dwóch warstw: brodawkowej i siateczkowej. Skóra właściwa przede wszystkim bierze udział w termoregulacji, uczestniczy w wydalaniu wody, łoju, soli i innych substancji.

Naskórek – zbudowany jest z pięciu warstw: podstawnej, kolczystej, ziarnistej, jasnej i rogowej. Tworzy bezpośrednią warstwę między organizmem, a otoczeniem. Funkcją naskórka jest przede wszystkim rogowacenie. Na powierzchni warstwy rogowej znajduje się płaszcz lipidowy i to właśnie on odpowiada za utrzymanie właściwego stanu nawodnienia tej warstwy.

Zobacz również: Oczyszczanie organizmu z toksyn – jak poznać, że organizm się oczyszcza?

Przyczyny odwodnienia skóry

 • Czynniki środowiskowe

– niska temperatura,

– wiatr,

– nadmierna ekspozycja na promieniowanie słoneczne,

– zanieczyszczone powietrze,

 • Czynniki zewnętrzne

– długotrwałe przebywanie w pomieszczeniach klimatyzowanych lub ogrzewanych,

– częste wizyty w solarium,

– używki: alkohol i tytoń,

 • Nieodpowiednia pielęgnacja

– stosowanie kosmetyków niedopasowanych do rodzaju cery, silnie wysuszających, z dużą zawartością alkoholu,

– stosowanie zbyt drażniących detergentów i środków czystości,

 • Zła dieta

– zbyt mała ilość spożywanej wody w ciągu dnia,

– zbyt duża ilość soli w posiłkach,

– kofeina,

– alkohol

 • Czynniki emocjonalne

stres i zmęczenie

 • Leki i terapie medyczne

– leki diuretyczne, czyli moczopędne,

– terapie przeciwtrądzikowe,

– leki na obniżenie cholesterolu

 • Inne

– wymioty,

– biegunka,

– wysoka temperatura,

– długotrwały i intensywny wysiłek fizyczny

Cera sucha, a odwodniona?

Często zastanawiamy się czy nasza skóra jest odwodniona czy sucha.

Jakie cechy łączą obydwa przypadki? Przede wszystkim zarówno skóra sucha jak i odwodniona jest łuszcząca, ściągnięta, swędząca i wrażliwa.

Co je rozróżnia?

Skóra sucha:

– skóra jest zazwyczaj sucha na całym ciele,

– jest to naturalny stan skóry od urodzenia,

– wytwarza mało sebum,

– szybciej się starzeje,

– stale potrzebuje nawilżenia oraz produktów lipidowych

Skóra odwodniona:

– jest to skóra pozbawiona odpowiedniej ilości wody w naskórku,

– objawy mogą pojawić się u każdego (u osoby ze skórą suchą, tłustą czy mieszaną),

– skóra potrzebuje produktów silnie nawilżających

TEWL – czyli transepidermalna utrata wody

Inaczej przeznaskórkowa utrata wody – jest to parametr, który określa ilość wody utraconej przez naskórek w jednostce czasu w wyniku parowania. Służy do oceny nawilżenia skóry i jest to naturalny, fizjologiczny proces. Czasami jest bardzo nasilony i prowadzi do nadmiernego wysuszenia skóry, co w efekcie objawia się jej wiotkością oraz mało estetycznym wyglądzie. Nasilonemu procesowi transepidermalnej utraty wody można zapobiec poprzez głębokie zabiegi nawilżające oraz odpowiednią dietę.

Zobacz również: Suplementy diety dla kobiet – jakie witaminy dla kobiet?

Cechy odwodnienia

Procentowa zawartość wody w organizmie u noworodka wynosi 75%, u osoby dorosłej 60% natomiast u osoby starszej ok 50%.

Odwodnienie występuje, gdy stan, w którym zawartość wody spada poniżej wartości niezbędnej do prawidłowego funkcjonowania organizmu człowieka.

Wyróżniamy trzy rodzaje odwodnienia:

 • Odwodnienie lekkie, które charakteryzuje odczucie pragnienia, osłabienie, bóle i zawroty głowy, zmęczenie.
 • Odwodnienie umiarkowane, charakterystyczne objawy to: uczucie suchości w ustach, spadek elastyczności skóry, zmniejszone wydalanie moczu, przyspieszone bicie serca, ospałość.
 • Odwodnienie ostre, objawia się poprzez: skrajnie pragnienie, brak moczu, szybki oddech, zimna i lepka skóra, spadek zdolności poznawczych, zmiana stanu psychicznego.

Każdy z nas jest narażony na odwodnienie, ale najbardziej zagrożone są: niemowlęta i dzieci, seniorzy, osoby z chorobami przewlekłymi, osoby pracujące na zewnątrz w wysokich temperaturach.

Odwodnienie jest bardzo groźnym stanem dla organizmu! W skrajnych przypadkach może zakończyć się nawet śmiercią z odwodnienia. Zakłada się, że w klimacie umiarkowanym człowiek bez wody może przeżyć od 4 do 7 dni.

Skutki odwodnienia organizmu

Do skutków spowodowanych odwodnieniem organizmu zaliczamy:

– utratę elastyczności skóry,

– przyspieszoną akcję serca,

– zmniejszona potliwość,

– zmniejszenie napięcia gałek ocznych,

– skrajne pragnienie,

– wystąpienie gorączki,

– spadek ciśnienia tętniczego krwi,

– szybki oddech,

– obrzęk języka i niemoc mówienia,

– drgawki,

– zaburzenia z iluzją słuchową, wzrokową, dotykową,

– majaczenie,

– utrata przytomności,

– śmierć.

Zaburzenia gospodarki wodno – elektrolitowej

Zaburzenie, które charakteryzuje się nieprawidłową podażą wody oraz elektrolitów. Może wystąpić w postaci odwodnienia, ale i przewodnienia organizmu!

Zobacz również: Oczyszczenie jelit – suplementy i dieta na oczyszczanie jelit

Odwodnienie dzielimy na:

 • Odwodnienie hipertoniczne – występuje, gdy jest zbyt wysoka zawartość stężenia sodu w surowicy, a zmniejszona przestrzeń wodna pozakomórkowa. Śródkomórkowa przestrzeń wodna bez zmian. Charakterystyczne objawy przy tym rodzaju odwodnienia to: suchość skóry i błon śluzowych, tachykardia, silne pragnienie, podwyższenie temperatury ciała, wzrost poziomu kreatyniny, omamy i splątanie.
 • Odwodnienie hipotoniczne – zachodzi, gdy jest zbyt niska zawartość stężenia sodu w surowicy oraz zmniejszenie przestrzeni wodnej pozakomórkowej i zwiększenie przestrzeni wodnej śródkomórkowej. Charakterystycznymi objawami odwodnienia hipotonicznego są: nudności, wymioty, bóle głowy, skąpomocz, drgawki, zmniejszone napięcie mięśni, zaburzenia świadomości i metaliczny posmak w ustach.
 • Odwodnienie izotoniczne – występuje, gdy jest zmniejszona przestrzeń wodna pozakomórkowa, natomiast stężenie sodu w surowicy i przestrzeń wodna śródkomórkowa jest prawidłowa. Najczęściej występuje podczas utraty płynów przez przewód pokarmowy i nerki, rozległe oparzenia czy też dużej utraty krwi. Do objawów odwodnienia izotonicznego zaliczamy: tachykardię, skąpomocz, suchość błon śluzowych oraz skóry, spadek ciśnienia tętniczego krwi, zaburzenia pamięci i myślenia, senność i apatia. Może wystąpić wstrząs hipowolemiczny, który jest bardzo niebezpieczny i zagraża naszemu zdrowiu i życiu.

Odwodnienie u dzieci

Do odwodnienia u dzieci może dojść bardzo szybko, a im mniejsze dziecko tym ryzyko jest jeszcze większe. Odwodnienie najczęściej występuje w przebiegu infekcji, które objawiają się biegunką i wymiotami. Dziecko traci również dużo wody, gdy się poci np. w przebiegu gorączki czy upałów. Jest to bardzo niebezpieczny stan dla zdrowia i życia dziecka, ponieważ ma wpływ na prawidłowe funkcjonowanie wielu narządów.

Do najczęstszych objawów odwodnienia u dzieci należy: zbyt mała ilość oddawanego moczu, płacz bez łez, przyśpieszony oddech, suchość ust i jamy ustnej, blada i zimna skóra, zmniejszone napięcie skóry, ubytek masy ciała, zapadnięcie ciemiączka lub gałek ocznych, rozdrażnienie, apatia, spadek aktywności i senność.

Lekki stopień odwodnienia możemy zwalczyć w domu poprzez regularne nawadnianie i podawanie elektrolitów.

Przy ciężkim odwodnieniu niemowląt czy dzieci jak najszybciej należy zgłosić się do lekarza po pomoc.

Jak zapobiec odwodnieniu?

 • Spożywaj odpowiednią ilość płynów w ciągu dnia – zalecane spożycie wody różni się w zależności od wieku, płci, klimatu, w którym żyjemy oraz naszej aktywności fizycznej.
 • Spożywaj pokarmy bogate w wodę – najwięcej wody posiadają arbuzy, melony, truskawki, grejpfruty, pomarańcze, maliny, ananasy, brzoskwinie, ogórki, seler naciowy, pomidory, cukinia, papryka oraz sałata.
 • Zadbaj o zwiększenie dostarczanych płynów podczas aktywności fizycznej i upałów – należy pamiętać, że dużo wody tracimy wraz z potem, dlatego powinniśmy wypić 1-2 szklanki wody więcej podczas upałów lub aktywności fizycznej.
 • Nie ignoruj pragnienia – podczas gdy mamy zbyt dużo obowiązków może dojść, że będziemy ignorować sygnały pragnienia, które daje nam organizm. Aby temu zapobiec postawmy szklankę wody obok miejsca pracy.

Leki i zioła przy odwodnieniu organizmu

Przy poważnych przypadkach odwodnienia, może być potrzebna wizyta w szpitalu. Najczęściej pod obserwacją lekarską podawana jest dożylna kroplówka z glukozy (5%), roztworu chlorku sodu lub chlorku sodu i chlorku potasu.

W przypadku zaobserwowania pierwszych objawów odwodnienia możemy nawodnić organizm w warunkach domowych poprzez: picie dużych ilości wody, herbatek ziołowych lub herbaty niesłodzonej.

Zobacz również: Suplementy diety dla mężczyzn – jakie witaminy dla panów?

Po jakie zioła należy sięgnąć w przypadku odwodnienia?

– rumianek – pomaga uzupełniać utracone płyny,

– szałwia – pomaga w problemach z prawidłowym nawodnieniu organizmu, działa chłodząco i relaksująco,

– mięta – pomaga w uzupełnieniu utraconych płynów, działa chłodząco i orzeźwiająco,

– kolendra – pozwala uzupełnić zasób płynów w organizmie,

– liście ogórecznika lekarskiego – pomaga w uzupełnieniu niedoborów wody, zawiera witaminę C, magnez i potas.

Ciekawostka? Test na odwodnienie!

Jak sprawdzić czy nasz organizm jest wystarczająco nawodniony? Możemy to zrobić w bardzo prosty sposób! Należy uszczypnąć skórę na wierzchu dłoni i przez kilka sekund utrzymać, jeśli skóra po puszczeniu z palców, szybko wróci do swojego kształtu to organizm jest dostatecznie nawodniony, jeśli natomiast potrwa to dłużej to wypijmy szklankę wody.

0

Twój koszyk

  ProduktCenaIlośćSuma
Wyczyść koszyk

Twój koszyk jest pusty