Sklep z suplementami diety

Według definicji suplementy diety są środkami spożywczymi, które mają na celu uzupełnienie codziennej diety. Najczęściej są skoncentrowanym źródłem witamin, minerałów lub innych substancji, które wykazują efekt odżywczy. Ich zadaniem nie jest leczenie, ponieważ nie są produktami medycznymi, pomimo tego, że mają postać podobną do leków taką jak tabletki, kapsułki, drażetki czy syropy. Mają na celu pomóc w prawidłowym funkcjonowaniu organizmu. Najczęściej sięgamy po nie w przypadku niedoborów konkretnych składników w naszym organizmie. Pamiętajmy o tym, że aby suplementacja była bezpieczna nie możemy przekraczać zalecanego dziennego spożycia. Warto też jest skontaktować się z lekarzem prowadzącym w celu wykluczenia interakcji między składnikami zawartymi w suplementach, a lekami, które obecnie przyjmujemy.

Suplementy diety Organic Pharma

Suplementy diety – skład

Do głównych składników, które zawierają suplementy diety zaliczamy:

 • Witaminy, takie jak: A, C, D, E, K oraz witaminy z grupy B (tiamina, ryboflawina, kwas pantotenowy, pirydoksyna, kobalamina, niacyna, kwas foliowy, biotyna)
 • Składniki mineralne, m.in. magnez, żelazo, wapń, jod, cynk, miedz, sód, potas, selen, chrom, mangan, fosfor, krzem, bor, molibden, fluorki, chlorki
 • Aminokwasy
 • Kwasy tłuszczowe
 • Błonnik pokarmowy
 • Luteina
 • Prebiotyki
 • Probiotyki
 • Ekstrakty roślinne

Co to są witaminy

Witaminy są to związki organiczne o zróżnicowanej budowie, które odgrywają kluczową rolę w prawidłowym funkcjonowaniu naszego organizmu. Witaminy możemy przyjmować wewnętrznie wraz z pożywieniem oraz w postaci gotowej jako suplementy diety. Mogą być również stosowane zewnętrznie podczas pielęgnacji skóry czy włosów odpowiednimi kosmetykami. Pielęgnacja skóry za pomocą witamin daje naprawdę doskonałe rezultaty, przykładem jest hamowanie procesu starzenia.

Witaminy dzielimy na dwie grupy ze względu na ich rozpuszczalność.

 • witaminy rozpuszczalne w tłuszczach, czyli: A, D, E, K
 • witaminy rozpuszczalne w wodzie, czyli: C oraz witaminy z grupy B

Witaminy rozpuszczalne w tłuszczach wchłaniane są z układu pokarmowego razem z tłuszczami, z racji kumulowania się tych witamin w tkance tłuszczowej, wątrobie i nerkach. Natomiast witaminy rozpuszczalne w wodzie nie są kumulowane w organizmie (wyjątkiem jest witamina C – która może w niewielkich ilościach kumulować się w wątrobie), z tego powodu muszą być stale dostarczane do organizmu z pożywieniem.

Składniki mineralne – definicja

Do składników mineralnych zaliczamy: mikroelementy (pierwiastki śladowe) oraz makroelementy.

Mikroelementy są to śladowe pierwiastki, które potrzebne są każdemu żywemu organizmowi do prawidłowego funkcjonowania. Do najlepszych źródeł mikroelementów należy pożywienie oraz suplementy diety. Pierwiastki te w organizmie człowieka wchodzą w skład między innymi: enzymów, płynów ustrojowych, związków, budują tkanki oraz odpowiadają za prawidłowe funkcjonowanie narządów wewnętrznych. Dzienne zapotrzebowanie organizmu człowieka na mikroelementy wynosi poniżej 100 mg. Do mikroelementów zaliczamy: żelazo, selen, bor, chrom, cynk, fluor, jod, kobalt, mangan, miedz oraz molibden.

Makroelementy są to pierwiastki, które są niezbędne do prawidłowego funkcjonowania organizmu człowieka. Dzienne zapotrzebowanie organizmu człowieka na makroelementy wynoszą powyżej 100 mg. Do makroelementów możemy zaliczyć: wapń, magnez, fosfor, chlor, potas, sód, siarka, azot, wodór, węgiel i tlen.

Rodzaje suplementów

Obecnie na rynku mamy szeroki wybór suplementów o różnym składzie i różnym działaniu. Wyróżniamy suplementy diety dla kobiet, dla mężczyzn, dla dzieci, dla sportowców, preparaty witaminowo – minerałowe, suplementy wspierające odchudzanie, suplementy kwasów tłuszczowych, suplementy wzmacniające stawy i kości, suplementy na włosy i paznokcie, suplementy na pamięć i koncentrację, suplementy zawierające ekstrakty roślinne, suplementy zawierające szczepy bakterii oraz drożdży.

W krótkim podsumowaniu suplementy diety możemy również podzielić według zadań jakie spełniają w organizmie:

 • Suplementy uzupełniające niedobory – najczęściej stosowane pomocniczo w terapii leczniczej jako uzupełnienie diety oraz mające na celu ogólne wzmocnienie organizmu
 • Suplementy o działaniu profilaktycznym – ich główne zadanie polega na zapobieganiu skutkom niedoborów, najczęściej sięgamy po nie w okresie jesienno – zimowym, podczas gdy nasza odporność zostaje osłabiona
 • Suplementy o działaniu kosmetycznym – mają za zadanie poprawę wyglądu zewnętrznego. Najczęściej przyjmuje się w celu poprawy wyglądu skóry, włosów oraz paznokci.

Gdzie możemy kupić suplementy diety

Suplementy diety są dostępne w sprzedaży w wielu miejscach, m.in. w aptekach stacjonarnych i internetowych, zielarniach, drogeriach, sklepach stacjonarnych, sklepach internetowych, sklepach sportowych, klubach fitness, na siłowniach. Pamiętaj jednak, aby zawsze kupować suplementy ze sprawdzonych źródeł i zwracajmy szczególną uwagę na skład!

Jakie są najlepsze suplementy diety

Przede wszystkim powinniśmy patrzeć na skład suplementu. Najlepiej jest wybrać produkt, który ma wysoką zawartość witamin i minerałów. Czytając skład umieszczony na preparacie czy na ulotce sprawdzimy również czy jest on bogaty w składniki aktywne, które są nam potrzebne. Upewnimy się również czy nie ma w składzie zbędnych substancji dodatkowych, takich jak: sztuczne konserwanty, aromaty, wypełniacze, cukier czy też sztuczne barwniki. Najlepiej sugerować się zasadą im prostszy skład, tym lepszy suplement.

Warto jest również zwrócić uwagę na tabelę składników aktywnych, dzięki niej dowiemy się, ile mg substancji znajduje się w dziennej dawce suplementu. Tabela RSW, umieszczona na opakowaniu jest wskaźnikiem Referencyjnej Wartości Spożycia i pokazuje nam w ilu procentach dzienna porcja produktu pokryje nam dzienne zapotrzebowanie na dany składnik odżywczy.

Należy też sprawdzić jakie ekstrakty roślinne zawarte są w suplemencie.  Jeśli na opakowaniu umieszczony jest wskaźnik DER mamy wtedy bardzo ważną informację, która pokazuje nam, ile surowca użyto do wyprodukowania ekstraktu.

Suplementy z najlepszym, prostym oraz naturalnym składem, najczęściej mają postać płynu lub kropli. Dobrym wyborem będą również suplementy w formie wegańskich kapsułek wykonanych z celulozy roślinnej, zazwyczaj mają prostszy skład niż suplementy w tabletkach.

Unikajmy suplementów, które nie posiadają pełnego składu na opakowaniu oraz takich, które nie znajdują się w spisie https://rejestrzp.gis.gov.pl/.

Suplement diety typu Multivitamina

Dlaczego suplement diety typu multiwitamina jest potrzebny?

Powody są co najmniej dwa.

 1. Po pierwsze: ponieważ nie wiemy, jakich składników w konkretnych produktach spożywczych trafiających na nasze talerze jest za mało. Zatem, kiedy podejmujemy decyzję o suplementacji, rozsądnym rozwiązaniem jest stosowanie produktu typu multiwitamina – w ten sposób zapewniamy organizmowi komplet witamin i minerałów.
 2. Po drugie: suplementacja produktami typu multiwitamina nawet przez środowisko medyczne uznawana jest za dobre rozwiązanie, które niskim kosztem może przynieść organizmowi szerokie spektrum korzyści. Przekonują o tym choćby tylko wyniki badań, w których wieloskładnikowe suplementy diety, dodane do programów terapeutycznych, na tyle wzmocniły organizmy ludzi chorujących na gruźlicę czy HIV, że mniej było ofiar śmiertelnych tych groźnych drobnoustrojów. Poza tym – nawet WHO zaleca stosowanie preparatów multiwitaminowych dla dzieci.

Postaci suplementów diety

Na rynku występuje wiele suplementów diety o różnym składzie oraz pod różną postacią.

Możemy wyróżnić między innymi takie postaci jak:

 • kapsułki
 • drażetki
 • tabletki
 • płyny
 • krople
 • saszetki z proszkiem do rozpuszczania
 • tabletki do rozpuszczania
 • żelki

Przepisy prawne w Polsce oraz regulacje w Unii Europejskiej dotyczące suplementów

W Polsce:

 • ustawa o bezpieczeństwie żywności i żywienia z dnia 25 sierpnia 2006 r. (Dz.U. z 2006 r. Nr 171, poz. 1225 ze zm.),
 • rozporządzenie Ministra Zdrowia z dnia 9 października 2007 r. w sprawie składu oraz oznakowania suplementów diety (Dz.U. Nr 196, poz. 1425 ze zm.).

Regulacje Unii Europejskiej:

 • Dyrektywa 2002/46/WE Parlamentu Europejskiego i Rady z dnia 10 czerwca 2002 r. w sprawie zbliżenia ustawodawstwa państw członkowskich odnoszącego się do suplementów diety (Dz.U. L 183, 12.07.2002)
 • Dyrektywa Komisji 2006/37/WE z dnia 30 marca 2006 r. zmieniająca załącznik II do dyrektywy 2002/46/WE Parlamentu Europejskiego i Rady w zakresie włączenia niektórych substancji (Dz.U. L 94/32, 1.4.2006),
 • Rozporządzenie Komisji nr 1170/2009 z dnia 30 listopada 2009 r. zmieniające dyrektywę 2002/46/EC oraz rozporządzenie nr 1925/2006 w zakresie listy witamin i składników mineralnych i ich form, które mogą być dodawane do żywności, w tym suplementów diety (Dz.U. L 314, 1.12.2009)

Kto powinien sięgać po odpowiednią suplementację?

 • osoby na diecie niskoenergetycznej lub stosujące diety eliminacyjne
 • osoby uprawiające sport
 • osoby starsze
 • kobiety ciężarne
 • kobiety planujące ciąże
 • kobiety w / po okresie menopauzy
 • osoby cierpiące na choroby, które upośledzają wchłanianie substancji odżywczych
 • młodzież w okresie intensywnego wzrostu

Twój koszyk

Zamknij