2021-09-08

Oczyszczanie organizmu z toksyn – jak poznać, że organizm się oczyszcza?

Co to są toksyny?

Toksyny są to substancje chemiczne, które dostają się do naszego organizmu wraz z wodą, pokarmem czy też powietrzem, ale mogą być również wytwarzane przez nasz organizm w trakcie przemiany materii. Jednak najwięcej szkodliwych toksyn dociera z powietrzem i są to dioksyny i polichlorowane węglowodory. Natomiast z pokarmem możemy dostarczać do organizmu niebezpieczne pestycydy, ołów, glin czy kadm. Dodatkowo do źródeł gromadzenia się toksyn w organizmie możemy zaliczyć: używki (alkohol, papierosy), zbyt duża ilość przyjmowanych leków, zła dieta (żywność przetworzona, produkty bogate w tłuszcze nasycone, cukier oraz stres. Nasz ustrój stara się usuwać na bieżąco toksyny z organizmu, ale przy dużych ilościach może sobie sam z nimi nie poradzić.

Przez co usuwane są toksyny z naszego organizmu?

Nasz organizm usuwa niebezpieczne toksyny z organizmu poprzez:

  • Układ pokarmowy – odpowiedzialny jest za trawienie i dostarczanie składników odżywczych do organizmu. W wątrobie zachodzi przetwarzanie substancji chemicznych, które dostarczane są do naszego organizmu. Natomiast jelita odpowiedzialne są za trawienie oraz wydalanie zbędnych substancji.
  • Układ moczowy – tutaj znaczącą rolę odgrywają nerki, dzięki którym usuwane są zbędne substancje z organizmu.
  • Płuca wraz z wydychanym powietrzem – dzięki prawidłowemu funkcjonowaniu nabłonka oddechowego usuwane są substancje szkodliwe oraz bakterie chorobotwórcze, które są wdychane wraz z powietrzem.
  • Skórę – pocąc się poprzez skórę wydalane są toksyczne związki znajdujące się w naszym organizmie.

Objawy toksyn w organizmie

Jakie objawy mogą świadczyć o obecności toksyn w organizmie?

  • Zmęczenie – pomimo odpoczynku i wysypiania się możemy odczuwać ciągłe zmęczenie, brak sił oraz problemy z zasypianiem.
  • Spadek odporności – nagromadzenie się toksyn w organizmie może objawiać się częstymi infekcjami, do najczęstszych należy zapalenie zatok.
  • Problemy skórne – mogą objawiać się poprzez wypryski, wykwity, wysypkę, cellulit oraz sińce pod oczami.
  • Problemy z włosami oraz paznokciami – przy obecności toksyn w organizmie możemy borykać się z problemem wypadania włosów oraz z kruchością płytki paznokcia.
  • Nieprzyjemny zapach z ust i ciała – im więcej toksyn znajduje się w organizmie, tym bardziej nieprzyjemny zapach możemy wydalać poprzez oddech, pot, mocz czy gazy.
  • Problemy z trawieniem – objawia się poprzez wzdęcia, bóle brzucha, biegunki czy zaparcia. Często może wystąpić również spowolnienie metabolizmu co prowadzi do problemów ze schudnięciem.
  • Obniżenie nastroju i koncentracji – obecność toksyn w organizmie może również wpływać negatywnie na nasz nastrój oraz pogorszenie koncentracji i uwagi.
  • Napady gorąca – nietypowym objawem zbyt dużej ilości toksyn może być również wystąpienie uderzeń gorąca.

Zobacz również: Oczyszczenie jelit – suplementy i dieta na oczyszczanie jelit

Co to jest detoks?

Detoks to nic innego jak odtrucie organizmu. Ma za zadanie usunięcie toksyn z organizmu, ale również zbędnych produktów przemiany materii. Stosowanie detoksu może pomóc naszemu organizmowi poprzez zrzucenie kilku zbędnych kilogramów oraz poprawę funkcjonowania naszego całego organizmu oraz samopoczucia.

Często słowo kojarzone jest z detoksem alkoholowym, ale nie tylko przy zatruciu przez toksyny jakie zawiera alkohol jest nam potrzebny. W czasach zanieczyszczonego środowiska oraz przetworzonej żywności jest świetnym sposobem na zachowanie zdrowia.

Jak często powinniśmy oczyszczać nasz organizm z toksyn?

Jest to sprawa indywidualna, na którą ma wpływ przede wszystkim nasz styl życia, dieta, warunki pracy, miejsce zamieszkania. Jeżeli często sięgamy po żywność typu fast food, sięgamy po alkohol, czy palimy papierosy to nasz organizm będzie potrzebował częstszego oczyszczania. To samo dotyczy się osób mieszkających w dużych miastach, gdzie występuje smog bądź osób wykonujących pracę, podczas której są narażeni na substancje toksyczne czy drażniące. Decydując się na detoks należy słuchać naszego organizmu i wtedy będziemy wiedzieć z jaką częstotliwością powinniśmy oczyszczać nasz organizm.

Objawy oczyszczania organizmu z toksyn

Zmęczenie, ospałość, lekkie zawroty głowy, czy też objawy skórne takie jak wypryski i wysypka mogą sygnalizować proces oczyszczania organizmu z toksyn. Zwykle nie trwają dość długo maksymalnie dzień lub dwa i są przejściowe. Końcowym objawem może być również redukcja tkanki tłuszczowej. Po oczyszczeniu następuje poprawa wyglądu skóry, włosów, paznokci oraz ogólnego samopoczucia.

Jak oczyścić organizm z toksyn domowym sposobem?

Podstawą do oczyszczenia organizmu z toksyn poprzez domowe sposoby jest oczywiście zbilansowana dieta, ziołowe napary i spożywanie przynajmniej 2 litrów wody mineralnej niegazowanej. Należy w tym okresie unikać takich rzeczy jak alkohol, papierosy, kofeinę, produktów wysoce przetworzonych, produktów typu fast food, słodyczy, słonych przekąsek, białej mąki i produktów, w których jest zawarta, smażonych i grillowanych potraw oraz czerwonego mięsa.

Zobacz również: Uderzenia gorąca – zobacz przyczyny i jak sobie z nimi radzić?

Soki oczyszczające organizm z toksyn

Ostatnio bardzo modne jest oczyszczanie organizmu z toksyn poprzez soki. Możemy się spotkać z detoksem sokowym trwającym 3, 5 oraz 7 dni. Zalecane jest wtedy wypijanie soków z owoców do południa na pierwsze i drugie śniadanie, natomiast w drugiej części dnia powinno się spożywać soki warzywne ewentualnie z niewielkim dodatkiem owoców.

Jakie owoce i warzywa polecane są do przygotowania soków?

  • Cytryna – pobudza perystaltykę jelit oraz alkalizuje organizm.
  • Jabłka – zawierają błonnik, który ułatwia opróżnianie oraz przyspiesza wydalanie toksyn.
  • Borówki i jagody – zawierają dużą ilość antyoksydantów.
  • Maliny – chronią przed działaniem wolnych rodników.
  • Żurawina – ma działanie moczopędne przez co przyspiesza usuwanie toksyn z organizmu.
  • Buraki – mają działanie odkwaszające oraz oczyszczające. Usprawniają pracę wątroby i woreczka żółciowego.
  • Seler – zawiera dużo błonnika, ma właściwości antyoksydacyjne, odkwaszające i oczyszczające.
  • Kiszona kapusta – zawiera siarkę, która usprawnia pracę wątroby.
  • Brokuł – tak jak kapusta zawiera siarkę i wspomaga oczyszczanie organizmu z toksyn.
  • Natka pietruszki – ma działanie moczopędne przez co przyspiesza usuwanie toksyn z organizmu.
  • Zielone warzywa liściaste – jarmuż, szpinak, rukola i cykoria- są bogate w chlorofil, który oczyszcza krew oraz kwas foliowy, który przyspiesza neutralizację pestycydów.

Przykładowe przepisy na soki detoks:

  • Zielony detoks – składający się z jabłka, selera, ogórka, rukoli, szpinaku i natki pietruszki, wody.
  • Pomarańczowy detoks – składa się z marchewek, jabłka, soku z cytryny oraz imbiru i wody.
  • Żółty detoks – składa się z ananasa, kurkumy oraz wody.
  • Czerwony detoks – składający się z buraków, jabłka, marchewki, jarmużu, soku z cytryny, natki pietruszki oraz imbiru i wody.
  • Korzenny detoks – jabłka, woda i kilka korzennych przypraw.

Jakie produkty można stosować podczas detoksu metodą sokową? Należy do nich woda, herbaty ziołowe, herbaty owocowe, herbata zielona oraz woda kokosowa. Natomiast jakie produkty nie są wskazane przy detoksie sokowym? Są to m.in. produkty przetworzone, napoje słodzone, czarna herbata, kawa, produkty zwierzęce oraz alkohol.

Zioła oczyszczające organizm z toksyn

Zioła oczyszczające organizm są naturalnym sposobem na pomoc w wydaleniu toksyn z organizmu. Powinno się je stosować jako uzupełnienie zbilansowanej diety.

Jakie zioła przyspieszą usunięcie toksyn z organizmu?

  • Czystek – ma właściwości detoksykacyjne i działa moczopędnie, dzięki temu wspomaga nerki w wypłukiwaniu substancji szkodliwych. Pomaga również zachować równowagę flory bakteryjnej.
  • Pokrzywa – ma działanie oczyszczające na układ trawienny, wpływa także na poprawną pracę wątroby, trzustki i żołądka.
  • Skrzyp – ma działanie moczopędne, usprawnia wydalanie wody i toksyn z organizmu. Dzięki dużej zawartości krzemionki poprawia proces przemiany materii.
  • Brzoza – wykazuje działanie moczopędne, zawiera flawonoidy, saponiny, garbniki i kwasy organiczne.
  • Kurkuma – ma silne działanie przeciwzapalne i antyoksydacyjne, przez co wspomaga mechanizm detoksykujący. Wspomaga również pracę i regenerację wątroby.
  • Ostropest plamisty – posiada silne właściwości odtruwające i wspiera przede wszystkim pracę wątroby przez co usprawnia wydzielanie toksyn z organizmu. Zmniejsza również skutki niepożądane po spożyciu alkoholi i niezdrowej żywności.
  • Mniszek – ma działanie moczopędne, saluretyczne oraz wspiera pracę wątroby. Działa wspomagająco przy wydalaniu szkodliwych produktów przemiany materii.
  • Fiołek trójbarwny – wspomaga procesy metaboliczne oraz działa lekko moczopędnie. Działa również wspomagająco w procesach detoksykacyjnych.
  • Nawłoć – wykazuje bardzo silne działanie moczopędne. Zawiera polifenole dzięki którym wspomaga usuwanie szkodliwych produktów przemiany materii z organizmu.
  • Łopian – wspomaga wątrobę i układ limfatyczny w procesie usuwania toksyn z organizmu.
  • Pietruszka – wykazuje silne działanie moczopędne, dzięki temu zwiększa ilość wydalanego moczu, a wraz z nim niepotrzebnych produktów przemiany materii.

Zobacz również: Suplementy diety dla kobiet – jakie witaminy dla kobiet?

Dieta na oczyszczenie organizmu

Diety oczyszczające organizm mają za zadanie dostarczanie do organizmu niezbędnych składników, które niosą pomoc w uregulowaniu przemiany materii oraz oczyścić organizm z toksyn. Przeważnie są to diety niskokaloryczne oraz bogate w produkty o niskim ewentualnie średnim indeksie glikemicznym. Podstawą jest przede wszystkim duża ilość błonnika w pożywieniu, który usprawnia pracę jelit, zapobiega zaparciom oraz wpływa korzystnie na skład mikroflory jelitowej. Dodatkowo w diecie powinny się znajdować głównie owoce i warzywa, które zawierają antyoksydanty neutralizujące wolne rodniki.

Wyróżniamy kilka przykładowych diet na oczyszczenie jest to m.in.:

  • Jednodniowa monodieta, która polega na spożywaniu przez jeden dzień tylko jednego rodzaju posiłku np. jabłek, owsianki, kefiru. Należy pamiętać, aby wypijać przy niej ok. 2 litrów wody mineralnej, unikać czarnej herbaty i alkoholu. Można taką dietę stosować raz na tydzień.
  • 3-dniowa dieta – monodieta sokowa (dokładnie opisana wyżej w artykule) lub tzw. dieta zupowa przygotowywana z warzyw bez dodatku ulepszaczy i śmietany. Polega na spożywaniu zupy przez 3 dni w kilku porcjach dziennie. Oczywiście tutaj mogą być różne zupy przygotowywane na świeżo codziennie. W tym przypadku również należy unikać spożywania kawy, czarnej herbaty, alkoholu i napoi słodzonych.
  • 7- dniowa dieta detoks – tutaj głównie możemy spotkać się z monodietą w postaci soków czy koktajli owocowo – warzywnych.

Oczywiście detoks nie musi polegać na stosowaniu monodiet przez 1,3 czy 7 dni, mogą być to również inne diety, podczas których spożywane są różnorodne posiłki w ciągu dnia. Należy tylko stosować się do odpowiednich zasad i unikać kilku zakazanych produktów, o których wspominaliśmy wcześniej.

Aby dieta była bezpieczna dla naszego organizmu, najlepiej udać się po poradę do specjalisty, czyli dietetyka, który po odpowiednim wywiadzie dobierze dla nas odpowiednią dietę.

Zobacz również: Suplementy diety dla mężczyzn – jakie witaminy dla panów?

Leki na oczyszczenie organizmu

W każdej aptece czy zielarni możemy znaleźć szereg preparatów służących do oczyszczania organizmu. Są to leki, suplementy diety, mieszanki ziołowe, które mogą mieć postać: tabletek, kapsułek, kropelek, plastrów, saszetek i herbat.

Do takich produktów najczęściej należą:

– leki oparte na enterosorbentach,

– leki i suplementy zawierające węgiel aktywny,

– leki i suplementy zawierające dwutlenek krzemu,

– leki i suplementy zawierające tiosiarczan sodu,

– leki i suplementy zawierające siarczan magnezu lub siarczan sodu,

– leki i suplementy zawierające ekstrakty roślinne (ziele karczocha, ostropest plamisty, mięta pieprzowa, szałwia, lukrecja, chlorella i czerwony ryż).

Należy pamiętać, że przed przyjmowaniem każdego leku czy suplementu należy skonsultować się z lekarzem czy farmaceutą oraz zapoznać się z treścią ulotki dołączonej do opakowania.

0

Twój koszyk

  ProduktCenaIlośćSuma
Wyczyść koszyk

Twój koszyk jest pusty